Jak dobrać podkład do rodzaju skóry?
Jak dobrać podkład do rodzaju skóry?
Idealny powinien być jak Twoja druga skóra i dyskretnie ukrywać jej niedoskonałości. Sprawdź, jak wybrać ten najlepszy w trzech prostych krokach.
KROK 1 – WŁAŚCIWY KOLOR
Odcień podkładu nie powinien być ani ciemniejszy, ani jaśniejszy od naturalnego koloru Twojej skóry, tylko idealnie się z nią stapiać. Dobierając go, nie testuj go na nadgarstku czy dłoni, bo skóra w tych miejscach ma zupełnie inną grubość i odcień niż na twarzy. Najlepiej zamiast jednego, wybierz dwa najbardziej pasujące Ci odcienie w perfumerii. Jeden z nich nałóż pod kością policzkową, a drugi na linii żuchwy i delikatnie je rozetrzyj. Ten, który jest najmniej widoczny na twarzy, to ten idealny. Pamiętaj, żeby z wybranym podkładem pochodzić trochę na skórze i sprawdzić jeszcze raz w lusterku po kilku godzinach. W ciągu dnia podkład może utleniać się na twarzy i stawać ciemniejszy.
KROK 2 – DOPASUJ PODKŁAD DO SKÓRY
Zupełnie innego potrzebujesz przy skórze mieszanej czy tłustej, a innego przy ultrasuchej.
– Mieszana i tłusta: Wybieraj lekkie beztłuszczowe podkłady, o średnim stopniu krycia. Mogą być matowe, ale nie za mocno, aby nie gromadziły się w porach. Aby podkład jak najdłużej utrzymał się na skórze, przed jego nałożeniem przemyj twarz tonikiem przeznaczonym dla cery tłustej. Jeśli masz problem z trądzikiem, dobrym pomysłem jest podkład mineralny. Gwarantuje mocne krycie, a zawarte w nim minerały łagodzą stany zapalne. Dodatkowo skutecznie pochłania nadmiar sebum na wiele godzin, bez drażnienia skóry.
– Sucha: Szukaj podkładów o lekkich konsystencjach, z dodatkiem nawilżających składników, na przykład z kwasem hialuronowym, witaminą E czy pantenolem. Możesz też wybrać bardziej odżywczy podkład o kremowej formule lub krem CC lub DD, jeśli Twoja skóra nie wymaga silnego krycia.
– Dojrzała: Im bardziej nawilżający będzie podkład, tym lepiej dla Twojej skóry. Przede wszystkim unikaj jednak matowych podkładów i wybieraj silnie rozświetlające, które przyciągają światło. Optycznie spłycają zmarszczki czy rozszerzone pory. Po nałożeniu podkładu użyj rozświetlającego pudru albo o satynowym wykończeniu. Lekko błyszcząca skóra wygląda bardziej świeżo i dużo młodziej niż matowa.
– Wrażliwa: Jeśli masz bardzo delikatną, wrażliwą, wręcz alergiczną skórę, szukaj lekkich i hipoalergicznych podkładów. Powinny mieć jak najmniej składników, być pozbawione substancji zapachowych i silnych konserwantów. Pomyśl też o podkładach mineralnych albo wegańskich. Jeśli nie jesteś pewna, jaki masz rodzaj skóry i jaki podkład będzie dla ciebie najlepszy, skorzystaj z pomocy profesjonalnej makijażystki.
– Z utratą jędrności: Jeśli zauważasz, że Twój owal nie jest taki jak kiedyś i przy linii żuchwy pojawiają się widoczne „chomiczki”, szukaj podkładów liftingujących z dodatkiem peptydów. Napinają one skórę i optycznie ją unoszą.
KROK 3 – WŁAŚCIWA APLIKACJA
Jest niezwykle ważna, aby podkład idealnie stopił się ze skórą. Najlepiej nakładać go gąbką do podkładu, która idealnie rozprowadzi go przy skrzydełkach nosa czy na linii żuchwy. Jeśli masz rozszerzone pory i widoczne zmarszczki, możesz wcześniej lekko zwilżyć gąbkę. Dzięki temu unikniesz osadzania się w nich podkładu. Do aplikacji można użyć też pędzla, lub palców w przypadku lżejszych podkładów czy kremów BB.